„Společný přihraniční region Česko-Bavorsko: Překonání právních překážek v oblasti správy, ekonomiky, sociálních věcí a zdravotnictví/Die gemeinsame Grenzregion Böhmen-Bayern: Überwinden der rechtlichen Hindernisse in den Bereichen Verwaltung, Wirtschaft, Soziales und Gesundheit“
REGION BEZ HRANIC - REGION OHNE GRENZEN
Název projektu: Společný přihraniční region Česko-Bavorsko: Překonání právních překážek v oblasti správy, ekonomiky, sociálních věcí a zdravotnictví/ Die gemeinsame Grenzregion Böhmen-Bayern: Überwinden der rechtlichen Hindernisse in den Bereichen Verwaltung, Wirtschaft, Soziales und Gesundheit
Číslo projektu: 68
Termín realizace: 01. 09. 2017 – 29. 02. 2020
Hlavní partner: Západočeská univerzita v Plzni, Právnická fakulta
Projektový partner: Universität Passau, Institut für Rechtsdidaktik
Asociovaný partner: Svaz měst a obcí České republiky
Webové stránky projektu:
Projekt je realizován v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Bavorsko, cíl EÚS (Evropská územní spolupráce) 2014 – 2020.
Projekt je financován z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS (Evropská územní spolupráce) 2014–2020
Projekt volně navazuje na projekty Krajského úřadu v Plzni "Plzeňský kraj a Horní Falc - evropští sousedé" a "Přeshraniční spolupráce Plzeňský kraj – Dolní Bavorsko", které se věnovaly posilování dopravní sítě, hospodářství a turismu. Existujícími příklady dobré praxe i pro ostatní regiony jsou EUREGIO EGRENSIS a Evropský region Dunaj-Vltava (ERDV), které jsou insprirací pro posílení přeshraniční spolupráce Česko-Bavorsko.
Projekt přispívá k naplňování strategií jako je např.:
- INTERREG V a Svobodný stát Bavorsko – Česká republika 2014-2020 /osa číslo 4. překonání legislativních a správních problémů, harmonizace systému v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví).
- 10 priorit Evropské komise - budování jednotného otevřeného trhu, koordinace sociálních systémů, pracovního trhu a správních postupů.
- Strategický dialog Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Ministerstva zahraničí Německé spolkové republiky o strategickém partnerství - posilování vzájemné koordinace a spolupráce mezi vládou a podpora evropské územní spolupráce.
Cílem projektu je zvýšení obousměrné provázanosti společného regionu s kooperativní veřejnou správou, která bude vstřícná vůči obyvatelům a dalším subjektům působícím v regionu. Založení společné česko-německé pracovní skupiny pro přeshraniční spolupráci je jedním z dalších cílů projektu.
Potenciálem projektu je napomoci vytvořit pro dotační území funkční model přeshraniční spolupráce, založené na partnerství obcí, krajů, svazů a dalších aktérů, kteří působí v příhraničí. Funkční model partnerství má zajistit vyšší míru systematizace jednotlivých již dnes existujících tematických partnerství a shrnutí všech doposud existujících pokroků ve vzájemné spolupráci, která se týká právních a správních otázek.