Ústavní právo a otázky lidských práv

Ústavní právo, problematika lidských práv, přesahy do evropského práva

Čím se zabýváme - profil

Katedra ústavního a evropského práva, jako vědecko-pedagogické pracoviště, zajišťuje výuku v akreditovaných povinných předmětech ústavní právo, státověda, ústavní soudnictví a právo Evropské unie, přičemž současně nabízí širokou řadu povinně volitelných předmětů zaměřených na teorii i právní praxi. Katedra dále zajišťuje výuku mnoha cizojazyčných předmětů určených pro české i zahraniční studenty, a to převážně v anglickém a německém jazyce. Na katedře lze rovněž realizovat rigorózní řízení, a to v oborech „Ústavní právo“ a „Právo Evropské unie“ a získat v těchto oborech titul JUDr. 

Tým se zaměřuje především na vědeckou činnost v oblasti ústavního a evropského práva s multidisciplinárním přesahem. Základním námětem pozornosti je platná právní úprava daných právních odvětví a její vývoj. V rámci výzkumných aktivit je akcentována zejména problematika Rule of Law, dělba moci a ochrana lidských práv v kontextu ústavního a unijního práva. Současně se věnujeme aktuálním trendům v oblasti judikatury Ústavního soudu ČR, Soudního dvora EU a Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.    

Členové týmu se kolektivně nebo individuálně zapojují do různých projektů na úrovni fakulty, univerzity, ale na úrovni mezinárodní spolupráce (EÚS ČR-BY 2014-2020 Projekt č. 68, Die gemeinsame Grenzregion Böhmen-Bayern Überwinden der rechtlichen Hindernisse in den Bereichen Verwaltung, Wirtschaft, Soziales und Gesundheit“ „Společný příhraniční region Česko-Bavorsko Překonání právních překážek v oblasti správy, ekonomiky, sociálních věcí a zdravotnictví“). Členové týmu řeší i vnitřní projekty ve spolupráci se studenty (např. SGS projekty). V průběhu činnosti týmu jsou řešeny i tzv. projekty smluvního výzkumu, mezi jejichž objednatele patří z veřejného sektoru například Parlament ČR, Česká asociace satelitních operátorů, z.s. a ze soukromého sektoru advokátní kanceláře či Atlas Consulting s.r.o.

Členové týmu se věnují aktivní účasti, nebo i vlastní organizaci národních a mezinárodních konferencí s vlastními příspěvky do domácích i zahraničních vědeckých časopisů či publikací.

Individuální či kolektivní publikační činnost patří mezi další průběžní aktivity týmu. komentářová, monografická, časopisecká či učebnicová. Udržována a prohlubována je především mezikatederní spolupráce s tuzemskými vědeckými pracovišti (PF UK, PF MU. PF UPOL) i pracovišti zahraničními (Polsko, Itálie, Německo, Slovensko)

 Co nabízíme

Vedle standardní vědecké činnosti na širokém poli veřejného práva, tj. práva ústavního a evropského je tým schopen provádět právní analýzy v oblasti všech hlavních segmentů těchto dvou odvětví práva.