Právnické elektronické slovníky a právní jazyk

Právní jazyk v teoretické i aplikační rovině

Čím se zabýváme

Projekt navazuje na výsledky grantu GAČR – Právnický elektronický slovník (dále jen PES) a projektu Strategie21 (program AcademicLex - ALX) podporovaného Akademií věd ČR. V rámci projektu (PES) byl ve spolupráci s Fakultou informatiky MU Brno (dále jen FI MU Brno), Ústavem pro jazyk český AV ČR (dále jen ÚJČ AV ČR) a Ústavem státu a práva AV ČR (dále jen ÚSP AV ČR) vytvořen program a databáze pro 8 právních odvětví o rozsahu přes 10 000 hesel a 60 000 vazeb mezi nimi. Smyslem slovníku je postihnout pojmovou strukturu hlavních právních odvětví, tj. v konečné fázi by program měl obsahovat okolo 100 000 hesel. Na rozdíl od klasických slovníků se PES soustředí především na postižení vztahů mezi právními termíny charakterizující jednotlivá právní odvětví typu: synonymie, kontrární vazby, asociační vazby a strukturální rubrikové vazby (tzv. právní ontologie). Součástí struktury databáze je i rozklad hesel a definic na atomární termíny a dílčí fráze. Nyní má slovník 30 000 hesel z 9 právních odvětví.

V současnosti tým pracuje na rozšiřování a testování slovníku pro odvětví římského práva, právní teorie, právní filosofie, islámského práva a legislativy.

Program AcademicLex se pravidelně aktualizuje a doplňuje o přednášky, klasické učebnice a díla vzniklá na půdě PF ZČU (např. Legislativa, Dějiny právních ideologií, Digitalizace práva, Právní informatika apod.). Program ALX propojuje právní předpisy, judikaturu a doktrínu, včetně spojení s americkým systémem Perseus (klasické texty v řečtině a angličtině).  Součástí ALX jsou videa demonstrující práci se systémem.  

ALX a PES se nyní využívá rutinně při výuce teorie práva, právní filosofie, legislativy, římského práva a právní informatiky, tj. 1000 uživatelů v každém roce. V tomto smyslu PF ZČU využívá specializované programy nejvíce ze všech právnických fakult v ČR.

Teoretická a praktická využitelnost

O potřebě tvorby a udržování elektronických právnických slovníků a právních informačních systémů snad nemůže být sebemenších pochyb. Je třeba si uvědomit, že klasické právnické slovníky mají obvykle okolo 5000 hesel, obvykle bez postižení vzájemných vazeb. Jejich smyslem je vymezit správné užití základních právních termínu a působit tedy normativně. Cíl elektronických slovníků je odlišný. Smyslem elektronických slovníků je poskytnout informace o užití právních termínů, a především o jejich vzájemných vazbách. Předmětem strukturální analýzy jsou právní texty reprezentativních učebnic a právních předpisů. Právní odvětví na úrovni standardních reprezentativních učebnic má obvykle od 2000 do 5000 hesel a okolo 20 000 vzájemných vazeb. Je tedy zřejmé, že jde o úkol dlouhodobý a vlastně nikdy definitivně nekončící. Proto se postupuje nejprve tak, že se zpracují základy několika odvětví, vytvoří se struktura báze a vyhledávací program (to bylo učiněno v rámci projektu PES). Výhodou tohoto projektu je jeho okamžitá využitelnost a možnost testování v rámci právnické výuky, případně po kompletaci jednotlivých odvětví využitelnost pro širokou právnickou veřejnost. Součástí projektu je vytváření korpusů právních předpisů a judikatury (viz PES). V tomto naposledy zmíněném smyslu jde o impulz pro právní teorii jazyka na úrovni základního výzkumu. Projekt ovšem má celou řadu dalších efektů, tj. např. využití při vyhledávání v právních informačních systémech, automatickou analýzu právních textů, automatickou indexaci právnické literatury, srovnávací analýzy právních předpisů, podporu legislativy atd.

Řešené úlohy v současnosti

V současnosti pracuje tým na:

  • doplňování databáze, opravy chyb, zlepšování programu;
  • aktualizace právních korpusů
  • rozvíjení programů pro potřeby výuky Legislativy
  • využití programu pro podporu přípravy studentů na zkoušky.

Postup prací souvisí se stavem našeho právního řádu, kdy byla přijata řada nových zákonů, které zásadně změnily i aktuálně platnou terminologii. Výhodou programů PES a ALX je, že jde o programy zcela nezávislé a specializované pro potřeby výuky práva. Podle našeho názoru období pandemie ukázalo, že další rozvoj nepůjde cestou obecných programů, ale programů specializovaných na jednotlivé obory, tj. tzv. „ušitých na míru“.   

Co nabízíme

Tým zpřístupnil program PES a ALX pro potřeby výuky. Program PES je veřejně a bezplatně dostupný na WEB, po registraci. Vzhledem k tomu, že PES nepostihuje pouze právní termíny daného odvětví, nýbrž strukturu jejich vzájemných vazeb, jde mimo jiné o významnou pomůcku pro studenty, kteří si mohou učinit představu o standardní ontologii daného odvětví.

Samotná databáze vytváří rozsáhlý materiál pro výzkum právního jazyka jak pro potřeby základního výzkumu, tak pro studentské práce všech typů, včetně prací disertačních.

Projekt zaměřený na právnický elektronický slovník a právní jazyk má rozsáhle možné aplikace. Spolupracujeme s FI MU Brno při zlepšování provozu systému a připravujeme spolupráci s Českým národním korpusem v oblasti speciálních právních korpusů. Předpokládáme využití bází pro základní výzkum např. v oblasti legislativy. Podobně lze právnických odvětvových slovníků využít při zlepšování produktů typu NovaVoice, resp. jako datové základny pro právní jazyk u projektů Katedry kybernetiky FAV ZČU (tým prof. Ing. Josefa Psutky, CSc.).

Program ALX se šíří buď na sítích, nebo individuálně, tj. studenti si stáhnou celý program do svých počítačů ze serveru ÚSP AV ČR a mohou s ním pracovat nezávisle na Internetu. Jde o osvědčenou praxi, vzhledem k situaci, kdy zejména v pohraničních oblastech, ve vlacích apod. není internet dobře přístupný. Vzhledem k numeralizaci textů ALX zabírá pouze 10 GB.    

Jaká je naše historie

Základ týmu je totožný s pracovníky, kteří se podíleli na projektu PES (dr. Novák, dr. Cvrček a dr. Šejvl). Tím je zaručena kontinuita prací. Doc. Dostalík, dr. Bezoušková a dr. Jermanová jsou pracovníci, kteří s výše uvedenými spolupracovali v rámci projektu OP VK „Spolupracující právníci“.

Dr. Cvrček a dr. Novák založili výuku oboru právní informatiky v ČR a předmět Legislativa na PF ZČU. Oba vedli týmy pracovníků, kteří vytvořili v ÚSP AV ČR databázi o právních dokumentech v rozsahu 200 000 metadat 100 000 plných textů, která se stala základem pro program ALX.  (dr. Novák již bohužel zemřel). Dr. Cvrček je žákem prof. Viktora Knappa a zabýval se společně s dr. Novákem tímto oborem od roku 1985 v ÚSP AV ČR. Oba jsou autoři desítek prací v tomto oboru (viz blíže např. ASEP či RIV) a řady grantů AV ČR a GAČR (viz blíže životopisy a publikace). Tradičně spolupracujeme v týmech společně s pracovníky FI MU Brno či ÚJČ AV ČR, Českého národního korpusu FF UK, Ústavem státu a práva AV ČR, ale i pracovníky firmy Novasoft a dalšími. Podíleli jsme se na evropském projektu LOIS a udržujeme kontakty s řadou evropských laboratoří právní informatiky (dlouhodobě např. Instituto per la Documentazione Giuridica CNR (dále jen IDG) ve Florencii). Výsledky projektu PES byly prezentovány na světové konferenci (ELRA): LanguageResources and Evaluation (LREC) v Istambulu (2012) a Reykjavik, (2014). Kromě základního výzkumu a publikací jsme spoluautory řady právních informačních programů (CS LEGSYS, LEGSYS, LexGalaxy atd.)

Dr. Šejvl se podílel na projektu PES v oblasti překladů, tj. anglických ekvivalentů hesel., zpracováním učebnice Dějiny právních učení (viz ALX) a hesel týkajících se právního státu (PES) Ostatní pracovníci působí v týmu jako experti pro jednotlivá právní odvětví. Spolupráce s lingvistickým týmem FI MU Brno pod vedením doc. P. Rychlého je pravidelná od roku 2004. Tým je kompaktní s mnohaletou zkušeností a jeho pracovníci jsou podrobně seznámeni s metodikou zpracování dat i provozem programů.