Stát, náboženství a právo

Vztah mezi státem a náboženstvím, náboženské právní systémy (zejména kanonické právo, židovské právo, islámské právo)

Čím se zabýváme - profil

Tým se zabývá dvěma základními okruhy problémů. Prvním jsou jednotlivé náboženské právní systémy, u kterých je zkoumána jak struktura právního systému, tak základy věrouky daného náboženství a do hloubky jsou pak rozpracovávány vybrané instituty – například manželství a právní následky jeho uzavření v jednotlivých systémech. Záběr je široký a celá aktivita týmu je zaměřena na postupné zpracování základních právních institutů. Je přitom třeba poukázat na to, že všechny otázky jsou zpracovávány v komparaci jednotlivých náboženských právních systémů, což vede k poznání příbuzností a odlišností, jakož i jejich důvodů. Druhým hlavním okruhem zkoumaných problémů je otázka vztahu mezi státem a náboženskými společnostmi a náboženstvím obecně, kdy se jednak uplatní poznatky z jednotlivých zpracovávaných právních systémů a jednak obecný přístup státního, tedy světského práva. I když by se mohlo zdát, že se jedná o okrajovou záležitost, již z krátkého působení týmu je patrné, že opak je pravdou, a to zejména ve vztahu mezi svobodou vyznání a zájmy běžného civilního státu. Zajímavou a do budoucna jistě velmi důležitou součástí tohoto okruhu problémů jsou pak problémy spojené s aplikací náboženského práva v zemích, ve kterých mu je přiznáno státem nějaké právní postavení.

Teoretická a praktická využitelnost

Předmět výzkumu je zajímavý hned z několika důvodů. Z hlediska právní teorie je vhodné si uvědomit, z jakých kořenů tyto právní řády vychází a také jakým způsobem jsou aplikovány. Asi největším problémem pro pochopení náboženského práva je pochopení toho, jak uvažují ti, kteří jej aplikují, což bývá zcela jiné uvažování než to, na které jsme zvyklí ve světském právu. Z hlediska teorie je zajímavá právě otázka aplikace běžných postupů právní argumentace na výklad práva náboženského, nebo ještě lépe jaké jsou postupy pro výklad náboženského práva a zda je lze použít i pro výklad světského práva. Dále je zde důležité chápání státu a státního práva ve vztahu k náboženství. V právní praxi jsou pak využitelné znalosti, které mohou pomoci při aplikaci takového práva nebo naopak při definování vztahu ke státnímu právu. Protože náboženská práva nezanikla ani na území ČR a současný právní řád ČR jim jistý prostor ponechává, nejedná o zkoumání něčeho neživého, ale naopak o velmi živé téma, které se vyvíjí zcela autonomně od státního práva.

Řešené úlohy v současnosti

V současné době má tým rozpracovány otázky srovnání „věna“, respektive majetkových poměrů při vzniku manželství, kdy se zbýváme jednotlivými majetkovými nároky, jako i tím kdo je platí a co se s nimi děje v případě zániku manželství. Doposud jsme zjistili značné podobnosti mezi židovským a islámským pojetím. Dále pak zkoumáme podobné instituty v rámci římského práva. Paralelně s tím se tým zabývá nepřetržitě otázkou vztahu náboženství a státu, a to jak v kontextu České republiky, kde je tato otázka aktuální zejména co do financování (zejména pak ve vazbě na církevní restituce), tak i v kontextu Blízkého východu, kde je tradičně velký vliv náboženství a náboženského práva na právo státní a na chod státu.

Co nabízíme

Vzhledem k tomu, že tým je složen tak, aby zabíral velmi široké spektrum právních disciplín i zkoumaných náboženských právních systémů, tak existuje i široký okruh otázek, které jsme schopni zkoumat. Z hlediska vybrané problematiky jsme schopni odpovědět na právní otázky ze všech tří náboženství a na jejich průnik do práva států, a to nejen z pohledu recentního práva, ale i z pohledu právněhistorického. Závěry svého zkoumání běžně prezentujeme na vědeckých konferencích a prostřednictvím monografií i odborných článků, stejně jako v rámci výuky.

Tým prezentuje své závěry, jak již bylo uvedeno výše, v přednáškové činnosti, což sebou nese i schopnost a ochotu vést kvalifikační práce v dané problematice. Od roku 2014 tým zajišťuje výuku specializačního projektu (dříve certifikátový program) „Stát, náboženství a právo“.

Jaká je naše historie

Počátky týmu spadají do roku 2010, kdy se projevila potřeba vzájemných konzultací několika pracovníků fakulty působících na různých katedrách, kteří se ve své vědecké činnosti již delší dobu soustavně zabývali problematikou náboženského práva a práva konfesního, a to z mnoha úhlů pohledů. K upevnění vzájemných vztahů přispěla i příprava a realizace Zimní školy v Izraeli, kterou tým připravoval od roku 2010 a jejíž první ročník proběhl v následujícím roce. Postupně došlo i ke koordinaci vědecké činnosti a od roku 2011 se tým pevně konstituoval v souvislosti se společným zpracováváním návrhů výzkumných projektů a v souvislosti s prohlubováním komparativního přístupu při zpracovávání jednotlivých náboženských práv. Současně začal tým cíleně vyhledávat spolupráci zejména se specializovanými zahraničními pracovišti. V letech 2022 až 2023 pak došlo k částečné personální proměně týmu.

Spolupráce

Vzhledem k unikátnosti svého komplexního zaměření se tým v současnosti orientuje zejména na spolupráci se zahraničními partnery v Polsku, Velké Británii, na Slovensku a v Izraeli. Vedle univerzitních pracovišť však tým logicky spolupracuje i s praxí, přičemž lze uvést například personální propojení s diecézními církevními soudy. Tým spolupracuje také s několika rabíny a členy Bejt-dinu.